מתי בהיסטוריה התחיל להיות נהוג שטבעות יהלום הן טבעות אירוסין

מנהג הענקת טבעת אירוסין לגבר או לאישה הפך לכזה שחולש כמעט על כלל התרבויות בעולם, בעוד שהענקת הטבעת הפכה למנהג סמלי ויפה שגם מקנה מראה זוהר לכף היד,  וגם מהווה חלק מירושה שעוברת במשפחה.

טבעות אירוסין מיוחדות ישנן מסוגים רבים, החל מכאלה בעלות יהלום אחד המשובץ באמצע הטבעת, עד לטבעות המשובצות מגוון יהלומים ששובצו לאורכה של הטבעת.

מהיכן מגיע המנהג להעניק טבעות כאלה לפני יום החתונה?

הנה סיכום היסטורי עבור חובבי התכשיטים:

טבעת אירוסין נועדה על פי המנהג לסמל שיוך של אישה או גבר אל בני זוג, בעוד שבעת הצעת האירוסין,  נהוג להעניק לאישה טבעת יקרה, בעיקר בתרבות המערב.

הטבעות המשובצות יהלומים אמתיים או אבני חן מסוגים שונים, החלו את דרכן כבר בתקופת המצרים הקדמונים שיצרו את מסורת הענקת הטבעת לגבר או אישה אשר עומדים לפני ברית הנישואין.

נוסף לכך,  גם ביוון העתיקה נראו סימנים של אימוץ מסורת הענקת תכשיטים לפני חתונה, בעוד שבתרבויות שונות: תכשיטי זהב, כסף ויהלומים היו חלק מהנדוניה אותה העניקה משפחת החתן לכלה.

טבעות אירוסין בימי הביניים, ובתקופת הרנסנס

בתקופת המאה השביעית לספירה, החלו בתרבות המערב לקיים את מנהג הענקת טבעת האירוסין לכלה, בעוד שהמנהג סימל את היום שבו בני הזוג חוברו בברית הנישואין, ללא יכולת הפרדה.

בבולגריה בשנת 860 נקבעו מנהגים שונים בהם הענקת טבעות אירוסין היו חלק דומיננטי בחברה, בעוד שהמנהג החל בכנסיית המערב בה גברים העניקו לנשותיהם טבעות מסוג זה. המנהג הלותרני נקבע בחסות האפיפיור אינוקנטיוס השלישי שהעביר את חוק הענקת טבעת בזמן האירוסין.

אחד התיעודיים הקשורים להיסטוריה של טבעות אירוסין, קשור דווקא לתקופת הרנסנס בה הוענקה טבעת כזאת למארי דוכסית בורגדני שקיבלה את הטבעת מארוסה מקסימילאן האוסטרי. מאז החלו בני המעמד הגבוה להעניק טבעות זהב ותכשיטי יהלומים לארוסותיהם, תוך שכיום בשל שינוי במחירי הזהב והיהלומים רבים יכולים להמשיך את המנהג שמקנה זוהר לכל כף יד. נוסף לזאת, הענקת תכשיטים מאפשרת בטחון כלכלי וסיוע בעת צרה או מצוקה כלכלית.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
חשיפת היתרונות והחסרונות של אוסמוזה הפוכה
אוסמוזה הפוכה, טכנולוגיה רווחת לטיהור מים, ממנפת קרום חדיר למחצה כדי לסנן זיהומים, ומספקת מים נקיים...
קרא עוד »
יול 30, 2023
בחינת חלופות: מדריך לבחירת האוסטאופת הנכון
בעולם המורכב של שירותי הבריאות, בחירת האוסטאופת הנכונה יכולה להיות החלטה טרנספורמטיבית, אבל האם ידעת...
קרא עוד »
דצמ 28, 2023
גישות חדשניות לבחירת אינסטלטור בירושלים
בחירת אינסטלטור בירושלים לא חייבת ללכת במסלול המסורתי של דפדוף בספר טלפונים או חיפוש מהיר באינטרנט....
קרא עוד »
מרץ 31, 2024