מתי בהיסטוריה התחיל להיות נהוג שטבעות יהלום הן טבעות אירוסין

מנהג הענקת טבעת אירוסין לגבר או לאישה הפך לכזה שחולש כמעט על כלל התרבויות בעולם, בעוד שהענקת הטבעת הפכה למנהג סמלי ויפה שגם מקנה מראה זוהר לכף היד,  וגם מהווה חלק מירושה שעוברת במשפחה.

טבעות אירוסין מיוחדות ישנן מסוגים רבים, החל מכאלה בעלות יהלום אחד המשובץ באמצע הטבעת, עד לטבעות המשובצות מגוון יהלומים ששובצו לאורכה של הטבעת.

מהיכן מגיע המנהג להעניק טבעות כאלה לפני יום החתונה?

הנה סיכום היסטורי עבור חובבי התכשיטים:

טבעת אירוסין נועדה על פי המנהג לסמל שיוך של אישה או גבר אל בני זוג, בעוד שבעת הצעת האירוסין,  נהוג להעניק לאישה טבעת יקרה, בעיקר בתרבות המערב.

הטבעות המשובצות יהלומים אמתיים או אבני חן מסוגים שונים, החלו את דרכן כבר בתקופת המצרים הקדמונים שיצרו את מסורת הענקת הטבעת לגבר או אישה אשר עומדים לפני ברית הנישואין.

נוסף לכך,  גם ביוון העתיקה נראו סימנים של אימוץ מסורת הענקת תכשיטים לפני חתונה, בעוד שבתרבויות שונות: תכשיטי זהב, כסף ויהלומים היו חלק מהנדוניה אותה העניקה משפחת החתן לכלה.

טבעות אירוסין בימי הביניים, ובתקופת הרנסנס

בתקופת המאה השביעית לספירה, החלו בתרבות המערב לקיים את מנהג הענקת טבעת האירוסין לכלה, בעוד שהמנהג סימל את היום שבו בני הזוג חוברו בברית הנישואין, ללא יכולת הפרדה.

בבולגריה בשנת 860 נקבעו מנהגים שונים בהם הענקת טבעות אירוסין היו חלק דומיננטי בחברה, בעוד שהמנהג החל בכנסיית המערב בה גברים העניקו לנשותיהם טבעות מסוג זה. המנהג הלותרני נקבע בחסות האפיפיור אינוקנטיוס השלישי שהעביר את חוק הענקת טבעת בזמן האירוסין.

אחד התיעודיים הקשורים להיסטוריה של טבעות אירוסין, קשור דווקא לתקופת הרנסנס בה הוענקה טבעת כזאת למארי דוכסית בורגדני שקיבלה את הטבעת מארוסה מקסימילאן האוסטרי. מאז החלו בני המעמד הגבוה להעניק טבעות זהב ותכשיטי יהלומים לארוסותיהם, תוך שכיום בשל שינוי במחירי הזהב והיהלומים רבים יכולים להמשיך את המנהג שמקנה זוהר לכל כף יד. נוסף לזאת, הענקת תכשיטים מאפשרת בטחון כלכלי וסיוע בעת צרה או מצוקה כלכלית.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
משה פרוספר

משה פרוספר

כבר מגיל צעיר התעניין משה במגוון רחב של תחומים, עכשיו הוא משתף אתכם בנושאים אלו.

תחומים שמשה אהב, אולי גם אתה...

בניית קישורים

בניית קישורים היא תהליך של קבלת קישורים נכנסים מאתרים אחרים לאתר שלך. בניית קישורים חשובה מכיוון שהיא יכולה לעזור לך לדרג גבוה יותר במנועי החיפוש.

קרא עוד »

קידום אתרים בגוגל

בעלי עסקים רבים מקימים אתר מתוך הבנה שנוכחות דיגיטלית היא דבר חשוב וחיוני לכל עסק כיום (אם עבור ניהול מוניטין ואם עבור בניית מותג, תדמית,

קרא עוד »

כתוב/כתבי תגובה